Mocne bicie serca w spoczynku, w nocy po położeniu się do łóżka
PL EN
Strona główna Aktualności Zbadaj serce Produkty Olimp Premium Club   Przejdź do sklepu

Mocne bicie serca w spoczynku, w nocy po położeniu się do łóżka

Mocne bicie serca to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów chorobowych przez pacjentów. Występuje w wyniku migotania przedsionków przyczyniając się do arytmii serca. Zaburzenia w postaci tachykardii (zwanej też częstoskurczem) nie są łatwe w zdiagnozowaniu ze względu na mnogość możliwych przyczyn. Jednocześnie może być objawem zaburzeń metabolicznych, wrodzonej wady serca, spożycia substancji chemicznych, a także zaburzeń na tle emocjonalnym np. na skutek silnego stresu. Choć rzadko jest oznaką groźnej choroby, problemów z sercem nigdy nie należy ignorować i zawsze trzeba je konsultować z kardiologiem.

Czym charakteryzuje się mocne bicie serca?

Szybkie bicie serca, czyli kołatanie u sporej liczby osób objawia się na tle psychologicznym. Taką przypadłość nazywamy "nerwicą serca". U jednych występuje bardzo sporadycznie, u innych może objawiać się nawet do kilkunastu razy dziennie. Pacjent doświadczający takiej dolegliwości mówi o przyspieszonej akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę. Tachykardii może towarzyszyć ból lub kłucie w klatce piersiowej. Czasem do objawów dołącza uczucie duszności, które może być powodem niepokoju.

Tachykardia występuje najczęściej:

 • u osób uprawiających sport,
 • u chorych na astmę,
 • w czasie gorączki,
 • na tle psychologicznym
  • przy zaburzeniach nerwicowych
  • przy zaburzeniach depresyjnych
  • przy zaburzeniach hipochondrycznych
  • przy atakach paniki.
 • po spożyciu substancji psychoaktywnych i leków

Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Wiele osób skarży się na szybkie bicie serca w czasie spoczynku, bardzo często w nocy po położeniu się do łóżka. Przyczyną często jest przewlekły stres spowodowany pracą lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Nawet po wyciszeniu się przed pójściem spać, serce może bić szybciej i mocniej. Dzieje się tak ze względu na nadmierne pobudzenie układu współczulnego, potocznie nazywanego "układem ucieczki". Zaobserwować można je też osób spożywających nadmierne ilości kawy, dopalaczy, narkotyków i alkoholu. Kołatanie serca nie powinno wzbudzać też niepokoju u kobiet przechodzących przez menopauzę. U kobiet w ciąży jest efektem zmian fizjologicznych, a dokładniej zwiększonej ilości progesteronu w organizmie. Sytuacja wygląda inaczej w momencie, gdy mamy do czynienia z dodatkowymi objawami takimi jak ból, potliwość, zawroty głowy, omdlenia czy zasłabnięcia. W takim przypadku nie wolno zwlekać z wizytą w gabinecie lekarskim.

Diagnostyka arytmii i chorób serca

Choroby serca coraz częściej są przyczyną zgonów na całym świecie. W Polsce około połowa nagłych zgonów spowodowana jest właśnie nimi. Najczęściej diagnozowane choroby związane z układem krążenia to udar mózgu, choroba wieńcowa, miażdżyca i choroby niedokrwienne jak ostry zawał serca. Jak w przypadku każdej choroby, czas nie działa na naszą korzyść. Ważna jest jak najszybsza diagnoza i wyleczenie w jak najwcześniejszym stadium.

Po wybraniu się do lekarza przeprowadzany jest wywiad, podczas którego zbierane są dane na temat charakteru i częstotliwości występowania objawów, historii chorób w rodzinie i stylu życia pacjenta. Następnie przeprowadzane są badania podstawowe oraz nieinwazyjne. W badaniach podstawowych bada się poziom cholesterolu, trójglicerydów oraz glukozy we krwi. Do tego przeprowadza się EKG, RTG i USG oraz kilka innych badań w zależności od charakteru dolegliwości. Jeżeli te nie wystarczą lub choroba jest w zaawansowanym stadium, przeprowadza się również specjalistyczne, bardziej inwazyjne badania takie jak koronaroplastykę czy ultrasonografię.

Co pomoże na mocne bicie serca w spoczynku?

Jeżeli nie doświadczymy dodatkowych symptomów poza tachykardią, taki stan może być objawem niedoborów różnych składników w diecie. Warto wspomnieć chociażby o niedoborach pierwiastków takich jak potas czy magnez, a także spożywaniu wysokiej ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych omega-6 przy niedostatku kwasów tłuszczowych wielonienascyonych omega-3. Oprócz problemów z sercem, taka dysproporcja może przyczynić się do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet i raka prostaty u mężczyzn. Zaleca się zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 w postaci ryb lub oleju lnianego. Osoby, które preferują wygodę mogą zastosować suplement diety Gold Omega 3. Preparat jest sprzedawany w opakowaniach zawierających aż 60 kapsułek przy zalecanym spożyciu 1 lub 2 kapsułek dziennie. Zaletą tego suplementu jest dodatek synergicznie działających silnych antyoksydantów - astaksantyny i witaminy E.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi

Cała Polska Bada Serce

Wypełnij ankietę on-line i dowiedz się jaki jest stan Twojego serca. Ankieta jest bezpłatna i anonimowa.MocneSerce.pl

Portal, na którym znajdziesz porady ekspertów, profilaktykę oraz opis chorób


przejdź do portalu  
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi

Cała Polska Bada Serce

Wypełnij ankietę on-line i dowiedz się jaki jest stan Twojego serca. Ankieta jest bezpłatna i anonimowa.Zbadaj swoje serce
Olimp Premium Club - konkurs
zbadaj serce mocneserce.pl Olimp Premium Club - konkurs